Özel Kuvvetler’in Eğitimleri

Abone Ol

ÖZEL KUVVETLER’İN EĞİTİMLERİ

 

47 ayrı ders ve eğitim…

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yeniden yapılanmasıyla, 1992’de teşkilatlandırılan Özel Kuvvetler Komutanlığı personeli, Sualtı Taarruz (SAT), Sualtı Savunma (SAS), Eğirdir Dağ Komando Okulu, 1. ve 2. Komando Tugayı, Bolu Dağ Komando Tugayı, Midyat 3. Komando Tugayı, Foça Jandarma Okulu’nda üstün başarı gösteren subay, astsubay, uzman er ve erbaşlar arasından titizlikle seçiliyor. ‘Zoru hemen başarırız, imkansız ise biraz zaman alır’ sloganıyla yetişen Türk Özel Kuvvetler’i, ordumuzun göz bebeği.Üç ayrı dalda 47 ayrı ders gören Bordobereliler, 3.5 yılda yetişiyor. A ve B timleri olarak iki birimde örgütleniyor. A timleri yalnızca subaylardan, B timleri ise bir subay komutasında astsubaylardan oluşuyor.

Özel Kuvvetler personeli olmak isteyen adaylar normal bir insanın dayanamayacağı 80’den fazla testten geçmek zorunda. ABD’de katıldıkları ‘Ranger’ ve ‘Delta Force’ kurslarını derece ile bitiren bordo bereli adayların aldığı eğitimlerden bazıları şunlar:

· Dondurucu soğuk ve aşırı sıcaklarda görev yapma
· Denizde sağ kalma

· Paraşüt, kurbağa, balık adam eğitimi

· Harita okuma

· Düşman derinliklerine sızma

· Taktik akın
· Hedef tahribi

· Kaçma kurtulma

· Pusu

· Uzak mesafeli keşif ve devriye

· Göğüs göğüse yakın muharebe

· Psikolojik harekat

· Rehine operasyonu

· İşkenceye dayanma

· İlk yardım ve yabancı dil

Vücutlarının her bölümünü öldürücü bir silah gibi kullanmayı öğrenen Özel Kuvvet mensuplarına, her türlü doğa koşullarında hayatta kalma ve mücadele yeteneği kazandırılıyor.

Özel Kuvvet mensupları, her türlü doğa koşulunda mücadele kabiliyetini, sürekli ve zorlu eğitimlerle kazanıyor. Karadan, havadan, su üstünden, su altından, ortam ne olursa olsun, hedefe daima ulaşıyor. Bu personel, en gelişmiş silah ve teçhizatla donatılmış.

Dünyadaki ünlü timlerle aynı becerilere sahip Bordobereliler, en vahşi doğa koşullarında bile hayatta kalıyor. Özel kuvvetler, düşman derinliklerinde bilgi toplama, hedef belirleme, taktik akın, pusu uygulama ve düşman işgalinde kalmış bölgelerde mukavemet harekatını başlatma amacıyla kuruldu.

Amerikalı uzmanların, Delta Force, Sealth gibi dünyaca ünlü özel kuvvetlerden bile daha iyi olduğunu söylediği Genelkurmay Başkanlığı Özel Kuvvetler Komutanlığı’nın gerçekleştirdiği görevler, herkesi şaşkına çeviriyor. Dünyada çok az ordunun yapabileceği görevler üstlenen bordo bereliler, amaçlara uygun son derece gelişmiş teçhizatla, yer, zaman, mekan ayrımı gözetmeden düşmana nefes aldırmıyor.

8 Responses to Özel Kuvvetler’in Eğitimleri

 1. serkan yay dedi ki:

  bordo bere eğitiminde ölen oluyormu?

 2. Akın dedi ki:

  Lise mezunları da baş vurabilir mi ? Hnagi şartlar aranıyor ?

 3. Kanunî dedi ki:

  Az kaldı TSK başlamamış herşeyi yeniden başlatmaya ozel kuvvet adayı ; KANUNİ

 4. Abdullah dedi ki:

  Bordo bereli olmak icin illa ki sat sas yada komando okullarindan birini bitirmek mi gerekli yoksa kara harptan mezun olduktan sonra hemen basvurabilirmiyiz

 5. Yavuz Selim dedi ki:

  Komando uzman çavuşlarda ÖKK ya gecebilir mi

 6. Çiğdem dedi ki:

  Zorluklarını bilmeyene dışardan davulun sesi hoş geliyor. Özel kuvvetler mensubu olmanın zorluğunu yalnızca içinde olan ve onun hayatındaki insanlar bilir. Özel kuvvetler mensubu olmak demek, Varlığım Türk varlığına armağan olsun demek. Yardan ve Serden geçmek demektir. Hiçbir yıldönümünde, özel günde olamamak, çocuklarının doğumunda olamamak demektir. Anlayacağınız “Hayat, ben senden geçtim” demektir.

  • SEDAT ÖZAL dedi ki:

   BEN O HAYATTAN GEÇELİ ÇOK OLDU ÇİĞDEM HANIM. VATANIM İÇİN İTLE ÇAKALLA UĞRAŞMAK GEREKİYORSA KURDUN İNTİKAMI GEREK.
   BEN HAYATIMI SEVE SEVE VATANIMA VERMEYE HAZIRIM.YETERKİ GÖREV VERİLSİN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir